1-    اهمیت و ضرورت HSE و برگزاری همایش

 کلمه HSE از سه واژه بهداشت, (Health) ایمنی (Safety) و محیط زیست (Environment) می باشد. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و فرآیند پیچیده آن و برداشت بی رویه انسان از منابع طبیعی، خواسته اصلی بشر، یعنی سلامت انسان، جامعه و محیط زیست، مورد بی توجهی قرار گرفته و با انقلاب صنعتی و گسترش برداشت انرژی از منابع طبیعی، روند بحرانی و هشداردهنده ای به خود گرفت. تجارب جهانی نشان داده که با پیشرفت تکنولوژی در جوامع، سلامتی، ایمنی و محیط زیست انسان امروز در معرض خطرات فراوانی است و لازم است که برای ادامه حیات انسان، حفظ این سه مقوله بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. انقلاب صنعتی با رویکرد صرفا اقتصادی نتوانست پاسخگوی اساسی بشر در حوزه ایمنی و محیط زیست گردد به نحوی که با پیشرفت کار و توسعه فرآیندهای تولیدی و خدماتی، حوادث ناشی از کار افزایش یافته و خسارات ناشی از دست رفتن سرمایه، تجهیزات و نیروی انسانی، صاحبان صنعت و اتحادیه های کارگری را بر آن داشت تا نسبت به این مسئله واکنش نشان دهند. سالانه در جهان 270 میلیون حادثه ناشی از کار اتفاق می افتد که نزدیک به دو میلیون و دویست هزار کارگر جان خود را ازدست داده و حدود 160 میلیون نفر به بیماری های ناشی از کار مبتلا شده اند. در ایران هرساله بالغ بر 12 میلیون نفر در معرض خطرات حوادث ناشی از کار قرار گرفته که از این تعداد حدود 13000 نفر دچار حادثه شده اند و بالغ بر 800 نفر فوتی ناشی از حوادث کار داریم. دنیای امروز دنیای رقابت است. نرخ سریع تحولات تكنولوژیك و تغییر در الگوهای مصرف و نیازهای بازار و بالا رفتن انتظارات جامعه و مسئولیتهای اجتماعی سازمانها، عرصه رقابت را روز به روز تنگ تر می نماید. شرط بقاء در چنین محیطی برخورداری از مزیتهای رقابتی در سازمان است. تحقق اهداف سازمان درحوزه رقابت پذیری، پرداختن به موضوعات ایمنی، بهداشت و محیط زیست را به یكی از اولویت های سازمان ها در تجارت امروز تبدیل نموده است. فاكتورهای رقابت پذیری سازمان عبارتند از:

 

ü    توجه به نیروی انسانی به عنوان اصلی ترین سرمایه سازمان

ü    بهبود فرایندهای كاری در راستای تولید و عملیات بهره وری

ü    توجه به موضوعات زیست محیطی برای تحقق توسعه پایدار

     نظام مديريت يکپارچه HSE با ايجاد بستر فرهنگي خلاق، نگرشي نو و سيستماتيک، به تبيين تأثير متقابل عوامل بهداشت، ايمني و محيط زيست پرداخته و از اين طريق نواقص، مخاطرات بالقوه، حوادث و مشکلات را بطور نظام مند مورد ارزيابي قرار داده و روشهاي مبتني بر پيشگيري را ارائه مي دهد.

     در حال حاضر به دلیل حساسیت دولت های مسئولیت پذیر در حوزه HSE، استانداردهای بین المللی سخت گیرانه ای را از سال 2016 اعمال نموده اند که کلیه شرکت ها برای انجام کلیه امور بازرگانی خود ملزم به رعایت آن استانداردها هستند. این استانداردها مورد تایید، امضاء و تعهد کشور ایران نیز می باشد. از مهمترین آنها تعهد CO2 می باشد که در کشور فرانسه در ماه دسامبر 2015 به امضای کلیه کشور ها من جمله ایران رسید. موضوع مورد بیان در این تعهد عدم امکان فعالیت تجاری و اقتصادی برای شرکت هایی است که تولید CO2 آنها از حد مجاز بالاتر باشد و سایر شرکت های مجاز نمی توانند با شرکت های خاطی فعالیت اقتصادی داشته باشند مگر اینکه HSE Plan و گواهی های زیست محیطی را دارا باشند. لذا از سال 2016 به بعد یکی از الزامات تجارت در کلیه حوزه های اقتصادی داشتن گواهی HSE Plan می باشد.

      بر همین اساس و با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم که متخصصان امر در این خصوص را گرد هم آوردیم تا با تبادل نظر درخصوص سیستم های مدیریت و مهندسی HSE بتوان در محیط کاری و زندگی خود یک سیستم مدیریت HSE مطلوب پیاده کرد که سبب جلوگیری در بروز حوادث، کاهش خسارات مالی و صدمات جانی، حفظ منابع و محیط زیست و همچنین افزایش بهره وری در کار شود.